NT platfomos CityNow duomenimis, vasario mėnesį susitarta dėl 808 butų pardavimo, o vidutinė parduotų butų (su daline apdaila) kvadrato kaina siekė maždaug 2,200 Eur už kvadratinį metrą.
Daugiausiai parduota Pilaitėje
Vasario mėnesį daugiausiai butų parduota Pilaitės, Lazdynėlių, Šnipiškių mikrorajonuose.
Pilaitėje yra viena didžiausių naujų projektų pasiūla ir ši konkurencija suteikia mažiau prielaidų kainų kilimui. Nenuostabu ir tai, kad šioje miesto vietoje šeimos ieško būsto, kurį gali įpirkti pagal savo galimybes. Be to, šiame rajone nemažai projektų yra arti statybų pabaigos, kas tampa vis svarbesniu kriterijumi renkantis būstą, kai turėjome savotišką pasiūlos šoką.
Vilius Visockas – CityNow platformos įkūrėjas
Centrinėje miesto dalyje ir Naujamiestyje būsto vasarį buvo susitarta įsigyti mažiau.
Tokia situacija susiklostė dėl to, kad šiuo metu čia yra likę tik seniau pradėtų įgyvendinti projektų likučiai. Visgi, artimiausiais mėnesiais matysime pokyčius, nes rajone ir jo apylinkėse planuojami ar neseniai pradėti vystyti nauji projektai: Eikos plėtojamo „Balto Lapo“ trečiasis etapas, „Mėlyni Vilkai“ pirmasis etapas , Galio Group konversijos projekto reVingis pirmieji etapai.
Įdomu, jog tarp lyderių atsidūrė ir Ozo rajonas, kur neseniai startavo keli nauji projektai.
Populiariausi išlieka 2 kambarių butai
Beveik pusė (48%) vasario mėnesio susitarimų buvo pirkti dviejų kambarių butą. Taip pat, didelę susitarimų dalį sudarė vieno kambario butai (19%). Trijų ir ir keturių kambarių butų pardavimai sudarė atitinkamai 26% ir 6%.
Visų vasario mėnesį Vilniuje parduotų naujų butų plotų mediana siekė 48 kv. m. Išskaidžius pagal kambarius, vieno kambario tipinis parduotas butas buvo 31 kv. m., dviejų kambarių – 45 kv. m., 3 kambarių – 62 kv. m. , 4 kambarių – 87 kv. m.
Situacija pasaulio finansų rinkose palanki NT rinkai
Vasario mėnesį galima buvo stebėti akcijų rinkos rotaciją ir padidėjusius infliacijos lūkesčius.
JAV finansų rinkose vasario mėnesį padidėjo ilgesnio laikotarpio obligacijų pajamingumas, kas dažniausiai susiję su padidėjusiais infliacijos lūkesčiais. Didesnės infliacijos kontekste, didžiausią augimą turinčių kompanijų akcijos tampa mažiau patrauklios palyginti su kitomis alternatyvomis. Dėl to, galėjome stebėti populiariausių akcijų, tokių kaip Tesla, Apple, Google kainų korekciją.
V. Visockas
Įprastai centriniai bankai siekia suvaldyti infliaciją, keldami palūkanų normą ir lėtindami įkaitusią ekonomiką. Visgi, šiuo metu dauguma šalių bando atstatyti savo ūkį nuo COVID-19 sukelto ekonomikos šoko, tad priverstinio lėtinimo scenarijus mažiau tikėtinas.
Tikėtina, kad matysime daugiau skatinimo priemonių. Pavyzdžiui, JAV Senatas patvirtino dar 1.9 trln. dolerių vertės ekonomikos skatinimo paketą, kurio nemaža dalis yra tiesioginės išmokos gyventojams (1 400 $), kurie uždirba mažiau nei 99 000 $/ metus.
Situacija, kai centriniai bankai vykdo ekonomikos skatinimo politiką, kartu vyksta rotacija iš labiausiai rizikingų akcijų į mažiau vertingas, gali toliau sudaryti palankias sąlygas NT sektoriaus augimui, bent iki kol bus patenkinta paklausa. Galiausiai, NT klasė gana gera priemonė nuo infliacijos, nes jos augimas dažniausiai koreliuoja su gyventojų pajamomis, o pajamos neturi valiutų rizikos.
Ko galime tikėtis?
Akcijų rinka yra turbūt didžiausias jaunosios kartos investuotojų konkurentas, lyginant su lyg šiol dominavusiu NT.
Nors ilguoju laikotarpiu turėtų įsigalėti nuobodus nuolatinis taupymas ir investavimas, visgi šiuo metu tikrai galima stebėti padidėjusią spekuliaciją investicijomis bei kripto valiutomis. Peržvelgus lietuviškas investuotojų grupes, kartais galima pamatyti daug panašumų su „WallStreetBets“ bendruomene.
Jeigu rotacija iš spartų augimą rodančių technologijų kompanijų į labiau ciklines ekonomikos atsigavimo akcijas tęstųsi, NT rinka galėtų patraukti ne tik šeimas, kurioms iš tiesų reikia naujo būsto, bet ir oportunistus investuotojus, kurių yra nemažai.
Visgi, perkaitimo ir burbulo scenarijus kol kas mažai tikėtinas, nes Lietuvoje nuo praeitos NT krizės galioja atsakingo skolinimosi taisyklės. Nepaisant to, V. Visockas kviečia racionaliai įsivertinti savo poreikius ir galimybes:
„Jeigu būstą perkate skolintomis lėšomis, racionalų sprendimą padės priimti jūsų partneriai būsto įsigijimo procese: NT vertintojai, bankai. Jeigu perkate savo lėšomis, rekomenduočiau gerai apgalvoti būsto pirkimą ir neskubėti. Net jei perkate investicijai, nebloga taisyklė yra įsivaizduoti, kad savo pirktame būste reikės pagyventi metus patiems.“
V. Visockas