Kokią įtaka Corona turės NT rinkai?

Tiesa ta, kad niekas tiksliai nežino koks poveikis bus NT rinkai. Lygiai taip pat, kaip nežino, kaip išsirutulios situacija su pačia pandemija. Bet vien dėl to nežinojimo prastėja žmonių sentimentas ir mintys dabar krypsta kitur – kur dėti vaikus, apsaugoti artimuosius, adaptuoti savo verslus. Ir tai, mano manymu, yra teisingas prioritetas.

Tiek NT pirkimas, tiek žmonių reakcija šiuo klausimu yra stipriai valdoma emocijų. Visgi transakcijų kiekis ir kaina tėra paklausos ir pasiūlos susikirtimo taškas. Taigi kaip virusas galėtų paveikti NT rinką paklausą ir pasiūlą?

Paklausa

Pradėkime nuo paklausos. Priminsiu, kad būsto pirkimas yra ilgalaikis ir inertiškas procesas. Nuo idėjos ir poreikio iki raktų kartais praeina iki kelių metų. Didelė dalis rinkos tyrimo vyksta internetu, neišeinant iš namų, naudojantis tokiais įrankiais kaip CityNow. Pats pirkimo faktas yra ilgalaikio proceso paskutinis žingsnelis – per ilgą laiką išgrumuliuoti poreikiai, išsiaiškintos ir palygintos alternatyvos, finansavimo galimybės.

Priežastys, dėl ko atsiranda būsto poreikis dažniausiai nedingsta. Jūsų ropojantis dvimetis, kuriam reikia vis daugiau vietos, vis dar gyvena su jumis ir tik laiko klausimas, kada reikės spręsti padidėjusį poreikį.

Paklausą taip pat formuoja ilgalaikės tendencijos – demografinė situacija mieste (Vilniuje gyventojų skaičius didėja) bei atlyginimų kitimas (kilimas). Didžiausią riziką netekti pastovių pajamų ir pasiskolinti turi žemesnės kvalifikacijos – paslaugų darbuotojai (dirbantys maitinimo, turizmo, pramogų srityse). Netekus pastovių pajamų, sumažėtų galimybė pasiskolinti. Dirbantys IT, aukštų technologiijų srityse turi tikriausiai mažiau šansų prarasti darbą, be to pats jų darbas daug lengviau vykdomas nuotoliniu būdu, tad nukentėtų mažiau. Kaip ir daugumos neapibrėžtų situacijų metu, labiau svyruoja ekonominio segmento pardavimai. Prestižiniam turtui paklausa yra stabilesnė.

Žinoma, pilnas karantinas trumpam sustabdytų aktyvią fizinę būsto paiešką – apžiūras, atvirų durų dienas – kitaip tariant kažkiek sutrikdytų brokerių darbą. Bet, kaip minėjau, greičiausiai pirkimas tiesiog atsidėtų vėlesniam laikotarpiui. Panašiai kaip didžiosios filmų studijos perkėle savo premjeras į rudenį – bet tie filmai bus vis tiek rodomi ir pamatyti.

Pasiūla

Pakalbėkime apie pasiūlą. Kalbant apie pradėtas ir vykdomas statybas, žinoma egzistuoja karantinų galimybė ir statybų sustojimas pasirodžius užkrėtimų atvejams statybų aikštelėje. Piršto spragtelėjimu surasti brigados pakeitimą – nerealu. Kalbant apie naujus projektus, įtikinamiausias wait-and-see scenarijus, kai plėtotojai kuriam laikui atidėtų naujų projektų pradžią, net turėdami statybos leidimą.

Taigi, kadangi struktūrinių pokyčių (demografija, atlyginimai) nematau, labiausiai tikėčiau rinkos trumpalaikio stabtelėjimo scenarijumi.

Kitos NT rinkos

Trumpalaikė nuoma. Akivaizdu, kad tiek noras nuomotis, tiek nuomot sumažės. Nuomos poreikis mažės, nes žmonės daug mažiau keliaus. Jau dabar viešbučiai prašo valstybės pagalbos. Trumpalaikę nuoma užsiimančių taip pat gali sumažėti. Juk neetiška būtų atsirinkti svečius pagal kilmės šalį, ar klausinėjant kur jie prieš tai buvo ir su kuo sveikinosi. Tai – geras receptas susiteršti savo reitingą. Jeigu turi didelį paskolų svertą, negaunamos pajamos gali apsunkinti skolos grąžinimą.

Komercinio NT rinka. Čia galima tikėtis ir didesnio trumpalaikio šoko, nes mažėja verslo erdvių, kur žmonės renkasi, poreikis. Tačiau tarp gyvenamojo ir komercinio diversifikavę plėtotojai didelio skausmo nepajus. Reikėtų dar prisiminti, kad nedidelė dalis patys operuoja savo pastatytus verslo centrus, dažniausiai jie parduodami fondams.

Sodybos. Visiškai spekuliatyvus: manau, kad gali padidėti kokybiškai įrengtų, su puikiu internetu, izoliuotų sodybų nuomos ar pirkimo poreikis, jei laisvų pinigų norintis ir apoklipse tikintys gyventojai pradėtų ruoštis blogiausiam variantui. Juk tokioje vietoje būtų smagiau praleisti pavasarį ar vasarą negu mieste?

Pabaigai

Tekste išdėlioti argumentai yra mano asmeninė nuomonė. Jeigu tikitės rekomendacijos ar pirkti, ar palaukti – grįšiu prie savo nuolatinės tezės: jeigu yra poreikis ir radote savo svajonių namus – pirkti geras metas visada. Bet kol kas pasirūpinkite savo ir savo artimųjų saugumu 🙂

CityNow misija – jaustis saugiai perkant didžiausia gyvenimo pirkinį. Tai dabar itin aktualu. Tad likit saugūs ir sveiki 🙂 

You May Also Like

About the Author: Vilius Visockas

CityNow produkto įkūrėjas, individualus investuotojas, NT tinklaraščio autorius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *