Kokias NT rinkos tendencijas matysime 2021-aisiais?

2020-ieji atnešė iššūkių tiek žmonėms, tiek verslams visoje Lietuvoje. Nepaisant to, gyvenamojo NT rinka Vilniuje šiemet parodė netikėtai gerus rezultatus. Šių metų gruodžio mėnesį čia susitarta dėl net 524 butų pardavimo.

Kas nulėmė tokius rezultatus ir ko galime tikėtis kitąmet?

Apžvelgiant 2020-uosius

Metų pradžia Vilniaus būsto rinkoje buvo itin aktyvi ir fiksavo rekordus. Viešojoje erdvėje buvo galima net išgirsti ekspertų komentarų apie galimai perkaitusią rinką. 

Situacija iš esmės pasikeitė pavasarį. Vasario 28 d. Lietuvoje buvo patvirtintas pirmasis COVID-19 atvejis, o netrukus, kovo 16-ąją, Lietuva perėjo į pilną karantiną. Nežinomybė, pasikeitę žmonių prioritetai, laikinai sustabdyta notarų veikla trumpam visiškai užšaldė NT rinką, tad balandžio mėnesį registruoti prasčiausi rezultatai tiek pirminėje, tiek antrinėje rinkoje.

Vasaros metu pandemija Lietuvoje buvo iš esmės suvaldyta dėl griežtų karantino apribojimų pavasarį bei daugiau praleidžiamo laiko lauke, kur virusui plisti sunkiau. Naujų butų pardavimai pradėjo atsistatyti, nors ir nepasiekė įprasto sezoninio lygio.

Po vasaros atostogų turėjome rekordiškai aktyvų rudenį. Ruduo yra įprastai vienas aktyviausių būsto pirkimo laikotarpių, tačiau šiemet rinką kaitino papildomi faktoriai: uždelsta paklausa („spyruoklės efektas“), noras pasigerinti namų salygas pasikeitus gyvenimo būdui bei teigiami fundamentalūs veiksniai: augantis gyventojų skaičius, atlygis, santaupų lygis ir būsto įperkamumas.

Žiemos pradžioje pirkėjams tapo vis sudėtingiau rasti tinkamą būstą populiariuose segmentuose: vis dažniau buvo ieškoma jau pastatytų projektų, populiarėjo didesnio ploto būstai su darbui skirta erdve. Reaguodami į pokyčius rinkoje, plėtotojai atnaujino pavasarį sustabdytų projektų planus. Nors rinka buvo aktyvi, epidemiologinė situacija Lietuvoje tapo prasčiausia Europoje ir prireikė dar vieno karantino su griežčiausiais ribojimais. Visgi naujus metus užbaigėme pozityviai – pradėjome medikų vakcinaciją: pirmą svarbų etapą suvaldant pandemiją.

Belaukiant 2021-ųjų

Ko galime tikėtis NT rinkose kitais metais? „CityNow“ pateikia savo scenarijus ateinantiems metams, pagrįstus optimistiniu pandemijos suvaldymo scenarijumi.

Žiema. Nors naujų COVID-19 atvejų galiausiai turėtų pradėti mažėti, didžiąją laiko dalį vis dar praleisime namie. Per metus įėjus į rutiną, išmokus dirbti ir gyventi nuotoliniu būdu, ramus metas bus gera proga patobulinti namų sąlygas, pvz. atsinaujinti virtuvės baldus, atlikti kosmetinį remontą. Tokioje situacijoje išliks didelis interjero dizainerių, invididualių baldų gamintojų paslaugų, statybinių ir interjero prekių poreikis. Esant ribotai tokių paslaugų pasiūlai, didelei daliai gyventojų reikės patiems išmokti ir imtis namų tobulinimo darbų.

Pavasaris. Tikėtina, kad šiuo metu jau bus paskiepyta nemaža populiacijos dalis, ypač pažeidžiamiausiose amžiaus grupėse ir profesijose, atsiras naujų vakcinų. Tokiu atveju stipriai pagerėtų gyventojų tikėjimas ateitimi, optimizmas ir lūkesčiai. Sezoniškai aktyvų būsto rinkoje pavasarį gali sustiprinti kiti pozityvūs ilgalaikiai veiksniai: augančios gyventojų pajamos, 2020-aisiais išaugęs santaupų lygis, nesumenkusios skolinimosi galimybės. 

Tarp teigiamų rinkai veiksnių reikia įvardinti ir palankią demografinę situaciją: per praėjusius metus Vilniaus gyventojų skaičius išaugo 10,000. Anksčiau skelbti baltarusių IT kompanijų planai persikelti į Lietuvą tampa realybe. 

Būsto pirkėjai kitąmet turės platų pasirinkimą visuose būsto segmentuose, nes šių metų gale plėtotojai pakoregavo savo plėtros planus ir padidino pasiūlą. Visos šios priežastys gali lemti didelį susitarimų pirkti būstą skaičių pavasario sezone.

Vasara. Šiuo metu suprasime, kad labiausiai visgi išsiilgome patirčių ir išgyvenimų, o ne daiktų. Tikėtina, kad atsigaus tarptautinis turizmas, atsidarys nemažai artimų užsienio valstybių sienų. Lietuvos pajūris nebebus toks popularius kaip 2020-ųjų vasaros sezono metu. Tkėtina, kad ir pajūrio NT rinka nebebus tokia aktyvi: patraukliausių objektų sandoriai jau įvyko, atsivers platesnės atostogų vietos galimybės, o investuotojams bus kitų alternatyvų kitose rinkose. 

Jei atsigautų turizmas, atsigautų ir trumpalaikės nuomos rinka. Trumpuoju laikotarpiu gali pasimatyti net kokybiškų būstų, skirtų trumpalaikei nuomai, stygius, nes 2020-aisiais nemaža dalis smulkiųjų investuotojų perėjo į ilgalaikės nuomos segmentą. 

Netolimoje ateityje gali padažnėti keliavimas su savo artimaisias, nes norėsime atsigriebti už prarastą laiką ir pabūti su šeima. Tad tikėtina, kad labiausiai trūks didesnėms keliautojų grupėms tinkančių, didesnio ploto, tvarkingai, su reikiamais patogumais įrengtų apsistojimo vietų.

Padidėjus nuomojamų būtų konkurencijai su viešbučiais, didžiausias individualių butų privalumas bus jų pritaikymas specifiniams poreikiams. Didelį pranašumą turės butai su specialiai darbui pritaikytomis vietomis, kondicioneriais, lauko terasomis. Populiarios bus unikalią patirtį siūlančios apsistojimo vietos, pvz. namai medyje. Apibendrinant, per kelis artimiausius metus tikriausiai matysime visų nuomos segmentų kokybinį šuolį ir konsolidaciją, populiarėjančią profesionalių būsto valdytojų paslaugą ir sumažėjusį individualių investuotojų dalyvavimą nuomos versle. 

Ruduo. Praeiti metai parodė, kad užtenka vieno ketvirčio žmonėms grįžti į seną, jiems įprastą ritmą. Tad jau rudenį galėtų paaiškėti, kokie gyvenimo būdo pokyčiai iš pandemijos meto išliks mūsų gyvenime, o kurie – išnyks. 

Pamatysime, ar įmonės norės grąžinti darbuotojus į savo biurus, ar leis jiems dirbti iš namų. Suprasime, ar naujai atrasti pomėgiai – duonos kepimas namuose, stalo žaidimai, grojimas nauju instrumentu, gėlininkystė – liks tik 2020-ųjų atsiminimas, ar visgi pavirs stipresne jėga, kuri pakeis ir mūsų ateities namus.

Originali straipsnio nuoroda .

You May Also Like

About the Author: Vilius Visockas

CityNow produkto įkūrėjas, individualus investuotojas, NT tinklaraščio autorius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *