Rugsėjo Vilniaus NT rinkos apžvalga

Remiantis „CityNow“ NT analitikos platformos surinktais duomenimis, šių metų rugsėjo mėnesį Vilniuje buvo fiksuota 420 susitarimų dėl naujos statybos butų pardavimų. Vilniaus rinka stabilizavosi tiek dėl išaugusių kainų, tiek dėl mažo pasirinkimo, ir jau ketvirtas mėnuo yra parduodama tarp 400-550 naujų butų. Populiariausi tarp būsto pirkėjų pastarąjį mėnesį buvo Pilaitės ir Markučių mikrorajonai.

Per pastarąjį mėnesį taip pat fiksavome itin mažą butų sandėlio papildymą – rinkai buvo pasiūlyti tik 75 nauji butai. Tačiau laukiama, jog į pasiūlą turėtų būti pateikta daug naujų projektų: antrąjį metų ketvirtį paskelbta apie planus pastatyti 1554 butus, o trečiąjį – net 3268. Deja, didžioji dalis plėtotojų pripažįsta, kad projektų derinimas yra pastebimai sulėtėjęs, kas stabdo greitesnį pasiūlos papildymą ir kartu yra vienas veiksnių neleidžiančių kainoms kristi.

Pasiūlą papildęs trečiasis „Vilnelės skverų“ etapas. Skaityti daugiau

Siūlo priemones atbaidyti spekuliantus

Lietuvoje įsibėgėjant infliacijai, nemaža dalis pirkėjų būstą perka investicijai siekiant išvengti pinigų nuvertėjimo. Metinė šalies infliacija, paskutiniais rugpjūčio mėn duomenimis siekė 5,3%.

Reaguodamas į kaistančią rinką Lietuvos bankas (LB) pasiūlė bankams nuo 15 iki 30 proc. didinti pradinį įnašą skolinantis antram būstui, o kredito davėjams taikyti papildomą 2 proc. kapitalo rezervą būsto paskolų portfeliui. Tokiu būdu siekiama išvengti spekuliacijų.

Visgi, rinkos dalyviai nevienareikšmiškai įverino tokį pasiūlymą. Nemaža dalis plėtotojų argumentavo, kad didelė dalis būsto pirkėjų būstą įsigyja iš nuosavų lėšų, be to, ką rodo ir mūsų duomenys – pastarojo ketvirčio rezultatai stabilizavosi ir reikšmingai nebekyla.

Bet svarbiausia čia tai, jog tokiu būdu rinkai siunčiamas signalas, kad LB situaciją stebi ir būtų linkęs įsikišti jei kainos toliau nepagrįstai kiltų irba daugėtų spekuliacijų sandorių.

Pasaulyje dėmesio centre Kinija

NT profesionalai aktyviai seka NT sektoriaus situaciją Kinijoje. Vienas didžiausių Kinijos NT plėtotojų „Evergrande“ skęsta skolose ir nesugebėjo laiku įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų kreditoriams.

Savo veiklos išlaikymui „Evergrande“ rėmėsi išankstiniais pardavimais dar nepradėtose statyti kvartaluose, bet sugriežtinta Kinijos vyriausybės politika privertė grupę pardavinėti nekilnojamąjį turtą su vis didesnėmis nuolaidomis, kartu skolinantis milijardines sumas projektų plėtrai.

Svarbu išskirti, jog aktyvi nekilnojamojo turto rinka ir masiškos statybos visoje šalyje yra vienas iš pagrindinių Kinijos augimo variklių, sudarantis arti trečdalio ekonomikos sukuriamos vertės, tad bet koks tokios didelės įmonės bankrotas gali turėti didžiulį poveikį visam „burbuliuojančiam“ Kinijos NT sektoriui. 

Vis dėlto, šiuo metu vyrauja nuomonė, kad situacija Kinijoje bus lokali, ir nepaveiks pasaulinių rinkų itin stipriai, tačiau tai iliustratyvus atvejis, parodantis, kiek netvarus gali tapti NT sektorius jį perdėm stimuliuojant. 

About the Author: Vilius Visockas

CityNow produkto įkūrėjas, individualus investuotojas, NT tinklaraščio autorius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *